Reklama

Artykuł

Wikipedia ma kłopoty z lukrowanymi wpisami o dużych firmach

Paweł Kański

Paweł Kański

  • Zaktualizowany:

Ponad 500 milionów – tyle osób codziennie odwiedza stronę Wikipedii by odnaleźć w niej odpowiedź na własne pytania. I to pomimo tego, że często zdarza się, że informacja jaką tam znajdujemy nie zawsze jest w 100% wiarygodna. Dzieje się tak dlatego, że każdy z nas, w tym edytorzy Wikipedii, mają swoje własne poglądy i często mniej lub bardziej świadomie przekazują je za pośrednictwem edytowanych artykułów. To wpływa oczywiście na obiektywność tekstu oraz na nasz pogląd na dany temat.

Podobnie rzecz ma się z wielkimi firmami, które chciałyby by wpis o nich przypominał urodzinową laurkę. W tym celu płacą edytorom, którzy łamiąc często zasadę encyklopedyczności “osładzają” artykuł o danym przedsiębiorstwie. Na opisanie zjawiska, gdy ktoś na potrzeby takiego szemranego PR-u tworzy fikcyjnego użytkownika, utworzono nawet specjalny termin – sockpuppeting. W polskim tłumaczeniu sockpuppet to po prostu pacynka ze skarpetki, która mówi dokładnie to, co chce jej właściciel. Właśnie z tym zjawiskiem chcą walczyć twórcy Wikipedii.

Wikipedia ma kłopoty z lukrowanymi wpisami o dużych firmach

Sockpuppet na Wikipedii

Na oficjalnym blogu Wikimedia Foundation opublikowano dziś wpis Sue Gardner, dyrektora tej fundacji. Opisuje ona skalę zjawiska, przypominając, że jeśli zjawisko sockpuppeting stanie się powszechne najbardziej straci na tym sama Wikipedia. Jeśli nieuczciwe firmy wciąż płacić będą za dodawanie lukrowanych wpisów, spadnie wiarygodność całej internetowej encyklopedii. Oczywiście, najbardziej ucierpią na tym zwykli użytkownicy – uczniowie, studenci, dziennikarze czy po prostu zwykli ciekawscy.

Sue Gardner zapowiedziała też zdecydowaną walkę przeciw takim praktykom. Wkrótce ma nam przekazać więcej konkretów na temat sposobów radzenia sobie z tym negatywnym zjawiskiem.

A Wy spotkaliście się kiedyś z tzw. sockpuppeting na Wikipedii?

Powiązane artykuły:

Źródło

    Paweł Kański

    Paweł Kański

    Najnowsze od Paweł Kański

    Editorial Guidelines