Reklama

Artykuł

Przyszłość Microsoftu zaprezentowana na konferencji Build

Przyszłość Microsoftu zaprezentowana na konferencji Build
Paweł Kański

Paweł Kański

  • Zaktualizowany:

Na wczorajszej konferencji Build poznaliśmy wydawnicze plany Microsoftu na najbliższe miesiące. Najważniejszymi punktami programu były dwie aktualizacje systemów Windows 8.1 oraz Windows Phone 8. Jednak to nie wszystko, co pokazano na trwającej prawie trzy godziny konferencji.

Zapowiedziano też pierwszą wersję Microsoft Office w stylu Modern UI na urządzenia z ekranem dotykowym obsługiwane przez Windows i Windows Phone. Podczas prezentacji pokazano jednak tylko aplikację PowerPoint. Widać, że wyposażona jest ona  w popularną i rozpoznawalną “wstążkę”, czyli menu charakterystyczne dla pakietu Office w wersji na pecety. W skład pakietu wejdą też na pewno programy Excel oraz Word. Niestety, nie podano kiedy dokładnie nowa wersja Office miałaby zostać wydana.

Office Modern UI

Microsoft zapowiedział też powrót przycisku Start, tym razem na poważnie. Miałby on być połączeniem tradycyjnego menu start z listą aplikacji w stylu Windows 7 oraz interfejsu z kafelkami. To ciekawy kompromis, który mógłby zadowolić użytkowników, ale pozwoliłby też twórcom Windows 8 na zachowanie tej funkcji w stylu Modern UI. Ta długo oczekiwana zmiana miałaby się pojawić w przyszłości, wraz z kolejną aktualizacją systemu.

Przycisk Start Windows 8.1 Update 1

Zaprezentowano też koncepcję Universal Windows apps, która pomoże twórcom aplikacji tworzyć programy dostosowane do ekranów rożnego rozmiaru – na smartfonie, tablecie oraz komputerze. W praktyce oznacza to, że wkrótce program stworzony na Windows 8 będzie kompatybilny z innymi systemami Microsoft – wliczając w to Windows Phone 8, Windows RT czy Xbox One. To duże ułatwienie, zarówno dla twórców aplikacji jak i użytkowników.

To była naprawdę ciekawa konferencja, chociaż nie przyniosła żadnych większych niespodzianek. Na pewno jednak widać w polityce Microsoftu kilka zmian na lepsze, szczególnie jeśli chodzi o słuchanie uwag użytkowników.

Zobacz także:

Paweł Kański

Paweł Kański

Najnowsze od Paweł Kański

Editorial Guidelines