Reklama

Artykuł

Nie tylko Android i iOS: alternatywne, mobilne systemy operacyjne w roku 2013

Nie tylko Android i iOS: alternatywne, mobilne systemy operacyjne w roku 2013
admin

admin

  • Zaktualizowany:

W 2013 r. Android zdominował rynek telefonii komórkowej. W USA, Apple wciąż dość dobrze daje sobie radę, ale i ta firma będzie musiała dużo się natrudzić by przetrwać na globalnym rynku. Pozostałe mobilne systemy operacyjne są mniej znane. Dlatego to właśnie im poświęcimy ten artykuł.

Na uwagę zdecydowanie zasługuje Windows Phone. Ten system operacyjny Microsoftu znajduje się obecnie na 3 miejscu z 4% udziałem w globalnym rynku. Mimo, że w tym roku nie przeszedł on żadnych gruntownych zmian (tylko trzy małe aktualizacje systemu), to udało mu się zdobyć ponad 10% rynku w Europie.

Aplikacje i Nokia ratują Windows Phone

W tym roku, motorem wzrostu Windows Phone było pojawienie się aplikacji, na które użytkownicy długo oczekiwali. Dzięki Instagram, Vine, Waze, Papyrus i wielu innym, Windows Phone w końcu może zacząć konkurować z Android i iOS. Od strony sprzętowej, słowa uznania należą się Nokii. Pozostali producenci tacy, jak Samsung, HTC i Huawei, w zasadzie porzucili tę platformę.

Upadek BlackBerry

Znacznie gorzej radzi sobie BlackBerry, którego czasy świetności już chyba minęły bezpowrotnie. Nie pomogła całkowita przebudowa systemu i współpraca z Alicią Keys – BlackBerry 10 nie udało się zdobyć zainteresowania ani użytkowników, ani deweloperów. Pewnym sukcesem tej kanadyjskiej firmy jest udana premiera wieloplatformowej aplikacji BlackBerry Messenger. To od jej powodzenia i skutecznej współpracy z klientami korporacyjnymi zależy być albo nie być Blackberry. Światełkiem nadziei jest też możliwość uruchamiania aplikacji Android na BlackBerry 10.2. Obawiamy się jednak, że dla tego systemu operacyjnego może być już zwyczajnie za późno.

Firefox OS, telefon dla wszystkich

Relatywnie nowym graczem na rynku jest Firefox OS z Fundacji Mozilla. Wspierany przez hiszpańską Telefónicę, Firefox OS skupia się na średniozamożnych użytkownikach i liczy na sukces na rynkach wschodzących. Największym problemem jego twórców jest przyciągniecie znanych deweloperów, co nie jest łatwym zadaniem. Chociaż Mozilla obiecała pojawianie się aplikacji WhatsApp na Firefox OS, to jej twórcy kategorycznie temu zaprzeczyli.

Zmiany w Nokii: Sailfish OS następcą Symbiana

Nokia ostatecznie rozstała się z Symbianem i skupiła się głównie na rozwoju telefonów Windows Phone. Ta smutna wiadomość z pewnością zawiodła wielu użytkowników. To koniec systemu, który wydawał się mieć zapewnioną spokojną przyszłość.

Fiński producent nie stawia jednak wszystkiego na jedną kartę i poza Windows Phone, eksperymentuje też z Sailfish OS. Przyszłość tego alternatywnego systemu operacyjnego zależeć będzie od tego, co przyniesie rok 2014. Zdecydowaną zaletą Sailfish OS jest możliwość uruchamiania aplikacji ekosystemu Android. Być może całkiem niedługo, to właśnie na telefonach kompatybilnych z tym systemem operacyjnym będziemy instalować Sailfish OS.

CyanogenMod kontra gigant

CyanogenMod można zainstalować jako „nakładkę” na bieżącą wersję Android. Niestety, Google nie pała do niej wielką sympatią. Gdy CyanogenMod ogłosił współpracę z Oppo – obejmującą instalowanie go na urządzeniu Oppo N1 – Google usunęło instalator CyanogenMod z Google Play. Choć kalifornijski gigant zgodził się na modyfikowanie swojego systemu, to nie jest on tak na to otwarty, jak mogłoby się wydawać.

Tajemnicze Ubuntu

Ubuntu Phone kończy ten rok tak samo, jak go zaczął – czyli jako wielka niewiadoma. Canonical przeprowadził akcję zbiórki pieniędzy na jego rozwój, lecz skończyła się ona niepowodzeniem. Choć system operacyjny został zaktualizowany w tym roku, to w zasadzie niczym się on nie różni od tego, co widzieliśmy na Mobile World Congress 2013.

Przeczytaj też:

admin

admin

Najnowsze od admin

Editorial Guidelines